W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

saschiz-kosciol-obronny-transylwania-rumunia
Kultura i turystyka

Kościół obronny w Saschiz otrzyma fundusze na remont

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kościół zostanie poddany pracom konserwatorskim za kwotę ok. 2 mln RON. Po ich zakończeniu zwiedzającym zostanie udostępniona m.in. wieża, która obecnie jest zamknięta ze względu na zły stan techniczny.

W ramach prac konserwatorskich zwiedzający będą mieli możliwość zwiedzania wieży stojącej obok kościoła, która obecnie jest zamknięta ze względu na zły stan techniczny. Na terenie kompleksu pojawi się także niewielka infrastruktura służąca wypoczynkowi, a w okolicy zamontowane zostaną nowe czytelne oznaczenia. Całość ma zostać ukończona do końca 2019 roku.

Kościół w Saschiz (niem. Keisd, węg. Szászkézd) został wybudowany pod koniec XV wieku przez niemieckich osadników. Systematycznie rozbudowywali oni swoją świątynię, która z biegiem lat stała się potężnym założeniem obronnym. Obecnie całość jest otoczona murami, a sam kościół posiada nadbudowaną galerię wyposażoną w strzelnice. Funkcję obronną miała dawniej także znajdująca się w obrębie założenia wieża zegarowa, o czym świadczą znajdujące się w jej murach otwory strzelnicze. Wraz z kościołami w Biertan, Valea Viilor, Prejmer, Viscri, Calnic i Darju założenie obronne w Saschiz jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

PRAKTYCZNE INFORMACJE:

Saschiz leży ok. 20 km na wschód od Sighişoary, przy drodze prowadzącej do Braszowa

tel. 0265 71 17 55

godziny otwarcia: codz. 10.00-18.00

wstęp: 6 RON, ulgowy 3 RON

Spod kościoła widać leżące na wzgórzu ruiny zamku chłopskiego, które można zwiedzać zachowując ostrożność (nie jest on w żaden sposób zabezpieczony).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ