W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

rumunia-pogotowie-gorskie-salvamont
Kultura i turystyka

Salvamont – rumuńskie pogotowie górskie

Dla wielu wędrowców sezon na góry trwa cały rok. Inni czekają na okres od maja do września, kiedy warunki są najkorzystniejsze. Każdemu, niezależnie od pory roku i doświadczenie, może jednak zdarzyć się wypadek lub zagubienie, więc przed wyruszeniem w trasę warto mieć w zanadrzu numer telefonu do Salvamontu – rumuńskiego odpowiednika GOPR-u.

Asociația Națională a Salvatorilor Montani din România (Narodowe Stowarzyszenie Ratowników Górskich), albo po prostu Salvamont, to organizacja o długiej tradycji. Pierwsze na obecnym terytorium Rumunii stowarzyszenie zrzeszające ratowników górskich powstało w 1905 roku w Sybinie (Der Siebenbürgische Karpatenverein powstało w ówczesnym Hermannstadt, w austro-węgierskim Siedmiogrodzie). W okresie międzywojennym powstawały kolejne tego typu organizacje, będące wówczas oddolnymi inicjatywami miłośników gór.

Dopiero w latach sześćdziesiątych, w związku z coraz większym zainteresowaniem rumuńskimi górami wśród turystów, zaczęto myśleć o stworzeniu organizacji z prawdziwego zdarzenia. Impulsem do jej powołania był zaś tragiczny wypadek z 1964 roku, kiedy to w wyniku lawiny w górach Bucegi zginęło dwoje młodych ludzi. Salvamont został powołany do życia w 1969 roku i po wielu przekształceniach istnieje do dzisiaj.

Salvamont posiada około osiemdziesięciu lokalnych oddziałów (ich listę znaleźć można tutaj). Aby dodzwonić się do najbliższej grupy ratowników należy dzwonić pod numer 0725826668 (0-SALVAMONT, litery odpowiadają numerom w telefonie) lub pod telefon alarmowy 112.

Fot. www.0salvamont.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ