W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

dor-geta-popescu-eric-gulacs
Kultura i turystyka

Dwoje nastolatków zginęło w wyniku lawiny

Do tragedii doszło w Masywie Retezat, jednym z najwyższych pasm rumuńskich Karpat. Obydwie ofiary mimo młodego wieku stały się legendami wspinaczki. Miały na koncie wiele rekordów w swojej kategorii wiekowej.

Jedną z ofiar jest Dor Geta Popescu (14), która już w wieku dziesięciu lat zdobyła Ararat (5137 m.n.p.m.) jako najmłodsza osoba na świecie. Od tej pory ustaliła wiele innych rekordów. Miała na swoim koncie między innymi zdobycie sześciu spośród siedmiu najwyższych wulkanów na każdym kontynencie. Pobiła też rekord świata, kiedy w zeszłym roku wspięła się na wulkan Giluwe (4376 m.n.p.m.) w Papui – Nowej Gwinei. Tragiczny wypadek pokrzyżował jej plany zdobycia wszystkich najwyższych wulkanów, co do tej pory udało się zaledwie ośmiu osobom. Wraz z Popescu śmierć poniósł Eric Gulacs (13), który pobił między innymi rekord w swojej kategorii wiekowej podczas wspinaczki na Elbrus (5642 m.n.p.m.). Pięć osób, które zostały ranne w wyniku zejścia lawiny, zostały bezpiecznie przetransportowane do szpitala.

Dor i Eric wspinali się wraz ze swoimi ojcami (rodzic Dor wciąż pozostaje w szpitalu), jednak w sobotę zdecydowali o powrocie ze względu na fatalne warunki atmosferyczne panujące w górach. W masywie Retezat zalega obecnie ponad metrowa warstwa śniegu, prędkość wiatru dochodzi zaś do 100 km/h. Ich ciała znaleziono w niedzielę. Prokuratura prowadzi obecnie dochodzenie, w wyniku którego postara się ustalić, jak dokładnie doszło do tragedii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ