W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

policja-rumunia-snieg-na-drogach
Polityka

Atak zimy w Rumunii

Zasypane drogi, odcięte linie energetyczne, ujemne temperatury i zagrożenie lawinowe w górach. Pisaliśmy już o tego typu przypadkach, ale… w styczniu. Teraz zima wróciła i przez kolejnych parę dni nie zamierza odpuścić.

W niektórych regionach zanotowano opady śniegu tworzące pokrywę o grubości ponad pięćdziesięciu centymetrów. Tak jest na przykład w leżącej na północy Borșy. Śnieg zalega też w popularnym kurorcie Poiana Brașov czy w Górach Fogaraskich – tam intensywne opady śniegu stworzyły warstwę sięgającą półtora metra, co skłoniło władze do ogłoszenia alarmu lawinowego. Wiele wskazuje na to, że to dopiero początek problemów. Synoptycy zapowiadają bowiem, że w nadchodzących dniach nadal spodziewać się można wystąpienia ujemnych temperatur.

W Transylwanii, w okręgu Mureș, kilka tysięcy osób zostało odciętych od prądu. Podobne problemy wystąpiły też w okręgu Vrancea na wschodzie Rumunii, gdzie dostępu do prądu nie ma kilkadziesiąt miejscowości. Nieco lepiej sytuacja wygląda w leżącym na południu kraju regionie Vâlcea, gdzie elektryczność nie dociera do mniej niż tysiąca mieszkańców. Z trudnymi warunkami zmagają się jednak mieszkańcy większości rumuńskich miast. Opady śniegu i niskie temperatury spowodowały, że opóźnienia notuje wiele pociągów i autobusów. Problemem jest też fakt, że wielu kierowców wymieniło już opony na letnie. Zdarzają się sytuacje, w których policja wstrzymuje ruch, aby umożliwić przejazd służbom odśnieżającym drogi.

Fot. Poliția Română / www.politiaromana.ro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ