W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

katedra-katolicka-arad-rumunia-stare-zdjecie
Kultura i turystyka

Arad bez szans na tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019

Do walki o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019 (European Green Capital; EGC) zgłosiło się czternaście miast. W opublikowanej liście finalistów znalazło się pięć miejscowości. Wśród nich nie ma między innymi Aradu, który aspirował do otrzymania tego zaszczytnego miana.

Do walki o nominację stanęło czternaście miast: Arad (Rumunia), Lizbona (Portugalia), Bolonia (Włochy), Oslo (Norwegia), Florencja (Włochy), Pécs (Węgry), Funchal (Portugalia), Sevilla (Hiszpania), Gandawa (Belgia), Strasburg (Francja), Kamëz (Albania), Tallinn (Estonia), Lahti (Finlandia) i Wrocław (Polska). Na opublikowanej właśnie liście finalistów znalazła się Gandawa, Lahti, Lizbona, Oslo i Tallin.

Niestety, wśród finalistów nie ma leżącego w zachodniej Rumunii Aradu. Do tej pory nie zdarzyło się jednak (oprócz pierwszej edycji EGC), aby którekolwiek miasto otrzymało tytuł podczas pierwszego zgłoszenia. Przypomnijmy, że pierwszą Zieloną Stolicą Europy został w 2010 roku Sztokholm. Po stolicy Szwecji tytuł należał też kolejno do Hamburga (Niemcy), Vitorii (Hiszpania), Nantes (Francja), Kopenhagi (Dania), Bristolu (Wielka Brytania) i Ljubljany (Słowenia). W tym roku Zieloną Stolicą Kultury jest Essen (Niemcy), w 2018 zostanie nią natomiast Nijmegen (Holandia).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ