W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

wynagrodzenie-kobiet-i-mezczyzn-rumunia-2016
Gospodarka

Eurostat: Rekordowe płace w Rumunii

Według niedawno opublikowanych danych, płace w Rumunii wzrosły do niespotykanego w historii poziomu. Jednocześnie kraj ten znalazł się na trzecim miejscu w całej Unii Europejskiej pod względem wyrównania płac kobiet i mężczyzn.

3168 RON brutto, czyli “na rękę” 2300 RON miesięcznie – tak prezentowały się średnie wypłaty w Rumunii w 2016 roku. Łącznie pracujący w Rumunii otrzymali w ubiegłym roku równowartość 57,35 mld euro, co stanowiło historyczny rekord tego kraju. I to pomimo że nie osiągnięto kwoty szacowanej przez Narodową Komisję Prognoz (Comisia Naţională de Prognoză; CNP), która miała wynieść 59,3 mld euro. Tegoroczny wynik oznacza wzrost względem roku 2015 o 11,3% (z 51,55 mld euro). Pobito tym samym dotychczasowy rekord z 2008 roku, kiedy to rumuńscy pracownicy zarobili łącznie 55,9 mld euro.

Ciekawych danych dostarczyło też zestawienie ilustrujące różnice w płacach kobiet i mężczyzn (patrz: tabelka). Okazało się bowiem, że Rumunia znalazła się na trzecim miejscu pod względem równości wynagrodzeń obu płci, za Włochami i Luksemburgiem (różnica w płacach wynosi obecnie nieco powyżej 5%). Dla porównania, Polska znalazła się w tym roku na piątym miejscu zestawienia przygotowanego przez Eurostat.

Czytaj też:

Rumunia zanotuje w 2017 roku największy wzrost gospodarczy w całej Unii Europejskiej

Rumunia liderem wzrostu płac w UE

Oficjalne dane: Rumunia z największym wzrostem PKB w EU w 2016 roku

Fot. Eurostat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ