W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

gabriela-firea-psd-klaus-iohannis-pnl-800x514
Polityka

Komu ufają Rumuni?

Sondaż zaufania do osób publicznych został przeprowadzony w dniach 6 – 14 marca przez firmę Sociopol. W czołówce znalazł się między innymi premier Sorin Grindeanu (PSD) czy prezydent Klaus Iohannis (PNL). Niektóre wyniki okazują się jednak niemałym zaskoczeniem.

Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się z wynikiem 71% Raed Arafat – pochodzący z Syrii anestezjolog, założyciel SMURD (Serviciul Mobil de Urgențǎ, Reanimare și Descarcerare – Mobilna Służba Reanimacji i Wydobycia*), piastujący od dekady stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia. Na kolejnych pozycjach pojawili się jednak głównie politycy największych partii.

Drugie miejsce zajęła na przykład Gabriela Firea (44%) – burmistrz Bukaresztu, typowana na kandydata w wyścigu o fotel prezydenta w zapowiadanych na 2019 rok wyborach. Tuż za nią pojawiło się z kolei nazwisko obecnego premiera. Sorin Grindeanu, mimo protestów które w lutym przetoczyły się przez kraj, wciąż cieszy się zaufaniem 35% wyborców. Dopiero czwarte miejsce zajął zaś wywodzący się z opozycyjnego PNL prezydent Klaus Iohannis.

Powyższe wyniki są tym bardziej ciekawe, jeżeli porównamy je do sondażu przeprowadzonego w miniony piątek. Okazało się bowiem, że w przypadku starcia Firea – Iohannis, to właśnie obecna burmistrz Bukaresztu tryumfowałaby osiągając wynik 51,5% do 48,5%. Należy wprawdzie pamiętać, że obecny prezydent mógłby liczyć na głosy licznych rumuńskich emigrantów, jednak

W pierwszej dwudziestce osób publicznych cieszących się największym zaufaniem społeczeństwa znaleźć można wiele innych ciekawych postaci. Szóste miejsce zajął na przykład były premier Călin Popescu Tăriceanu (32%), a ósme prezes Krajowej Dyrekcji Antykorupcyjnej (DNA) Laura Codruța Kovesi (31%). Jedenaste miejsce zajął zaś Liviu Dragnea, uwikłany w afery korupcyjne lider PSD. Z kolei zapowiadający zaangażowanie w politykę były premier Dacian Cioloș znalazł się dopiero na czternastym miejscu (25%). Pełna lista poniżej.

1 Raed Arafat – 71%
2 Gabriela Firea – 44%
3 Sorin Grindeanu – 35%
4 Klaus Iohannis – 34%
5 Patriarch Daniel – 33%
6 Călin Popescu Tăriceanu – 32%
7 Teodor Meleșcanu – 32%
8 Laura Codruța Kovesi – 31%
9 Olguța Vasilescu – 31%
10 Mugur Isărescu – 31%
11 Liviu Dragnea – 29%
12 Victor Ponta – 29%
13 Rovana Plumb – 28%
14 Dacian Cioloș – 25%
15 Sevil Shhaideh – 25%
16 Daniel Constantin – 20%
17 Codrin Ștefănescu – 19%
18 Traian Băsescu – 18%
19 Ludovic Orban – 17%
20 Nicușor Dan – 16%

*Chodzi o proces rozcinania pojazdów po wypadkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ