W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

oddawanie-krwi-rumunia
Życie w Rumunii

Oddawanie krwi w Rumunii – cz. I

Osoby regularnie oddające krew mogą to robić także podczas pobytu w Rumunii. Warunkiem formalnym jest jedynie stałe zatrudnienie w tym kraju i podstawowa znajomość języka. Tłumaczymy, jak krok po kroku przejść cały proces.

Zaledwie około 2% mieszkańców Rumunii regularnie oddaje krew, co jest jednym z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej. Może to stanowić zachętę dla Polaków mieszkających w tym kraju, aby odwiedzić najbliższy ośrodek krwiodawstwa. Podstawowe warunki to przedział wiekowy od 18 do 60 lat i waga pomiędzy 50 a 100 (kobiety) lub 60 a 110 kilogramami (mężczyźni). Przed poborem krwi należy jednak spełnić pewne warunki formalne i przejść badania.

Najpierw należy jednak udowodnić, że przebywa się w Rumunii na stałe. W tym celu można na przykład zgłosić się do swojego pracodawcy po świadectwo pracy (adeverinţă). Wprawdzie teoretycznie wymagany jest minimum roczny pobyt, ale w praktyce wystarczy wspomniany dokument, z którym należy następnie udać się do jednego z punktów krwiodawstwa (ich listę znaleźć można na przykład na tej stronie). Uwaga! Wracając do Polski należy odczekać 28 dni przed kolejnym oddawaniem krwi, gdyż w Rumunii występuje zagrożenie zakażenia wirusem zachodniego Nilu. Nie należy jednak przejmować się samym procesem pobierania krwi, gdyż wszystko odbywa się w odpowiednich warunkach.

Na początku trzeba uzupełnić kwestionariusz, w którym znajdują się pytania dotyczące stanu zdrowia i odbytych stosunków seksualnych oraz regulamin określający zasady oddawania krwi (wkrótce postaramy się zamieścić tłumaczenie wszystkich punktów, gdyż na miejscu nie ma żadnych innych wersji językowych). Potem dawcy są kierowani na badania, które określają czy możliwy będzie pobór krwi. Próbki sprawdzane są między innymi pod kątem występowania takich chorób jak AIDS, HIV, żółtaczka. Badane jest także ciśnienie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, od dawcy pobieranych jest 450 mililitrów krwi. Co istotne, kobiety mogą zostać dawcą cztery razy do roku, a mężczyźni aż cztery razy. Wymagany odstęp pomiędzy dwoma poborami krwi wynosi zaś minimum 60 dni.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że osoby oddające swoją krew robią, to aby pomóc innym w potrzebie. Warto jednak wiedzieć, jakiego rodzaju przywileje czekają dawców. Wymienimy je zatem w punktach:

– zwolnienie z pracy w dniu oddawania krwi
– 7 kuponów żywieniowych
– 50% zniżki na bilety komunikacji miejskiej
– zwrot kosztów transportu w przypadku konieczności dojazdu z innej miejscowości

Regularne oddawanie krwi pozwala też w porę zdiagnozować wiele groźnych chorób, co może przyczynić się do ich wczesnego wykrycia.

Fot. www.doneazasange.ro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ