W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

bukareszt-trzesienie-ziemi-1977
Kultura i turystyka

40 lat temu w Bukareszcie zatrzęsła się ziemia

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce 4 marca 1977 roku, doprowadziło do prawdziwej katastrofy. W efekcie wstrząsów w Bukareszcie zniszczeniu uległo kilkadziesiąt budynków, w których śmierć poniosło prawie półtora tysiąca mieszkańców. Z kolei dla Nicolae Ceaușescu zniszczenia stały się dla pretekstem do przebudowy historycznego centrum stolicy.

Ziemia zatrzęsła się około godziny 19:21 i trwało niecałą minutę. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w okręgu Vrancea, ok. 200 km na północny-wschód od Bukaresztu. W jego wyniku w całej okolicy odnotowano 1578 ofiar śmiertelnych i 11221 rannych. Największe zniszczenia dokonały się jednak w stolicy kraju, gdzie zginęło 1424 osób, zaś kolejnych 7598 odniosło w obrażenia. Łącznie ponad 30 tysięcy rodzin pozostało bez dachu nad głową.

W wyniku trzęsienia ziemi wiele budynków w Bukareszcie było zrujnowanych. W późniejszym czasie nastąpiły rozbiórki kolejnych obiektów. Często odbywały się one pod pozorem zapobiegania zawaleniom. W rzeczywistości jednak Nicolae Ceaușescu szykował miejsce pod przebudowę centrum miasta w duchu architektury socjalistycznej. W następstwie kataklizmu w Bukareszcie został też zbudowany szpital pediatryczny, który został sfinansowany przez polski rząd. Placówka im. Marii Skłodowskiej-Curie stoi zresztą do dziś, a przez mieszkańców nazywana jest potocznie “Budimexem” – od firmy, która była odpowiedzialna za budowę.

Wstrząsy w 1977 roku były na tyle silne, że zarejestrowano też ofiary w innych okolicznych krajach. 120 osób zginęło w zawalonych blokach w Bułgarii, dwie osoby padły ofiarą kataklizmu w Mołdawskiej SRR. Bliżej nieokreślona liczba rannych została też zarejestrowana w Jugosławii. Prawdopodobnie liczba ofiar w Bukareszcie byłaby niższa, gdyby przy projektowaniu budynków uwzględniano pojawiające się w okolicy wstrząsy. W późniejszych latach pojawiły się już na szczęście wymogi, które muszą spełniać architekci podczas tworzenia projektów.

Fot. www.bucurestiivechisinoi.ro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ