W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

dacia-muzeum-mioveni-projekt
Kultura i turystyka

W Mioveni powstanie muzeum Dacii

Mioveni to niewielkie miasto pomiędzy Curtea de Argeș a Târgoviște. Miejscowość znana jest głównie ze znajdującej się tam fabryki Dacii, ale już za dwa lata turystów ma tam przyciągać muzeum poświęcone tej marce, w którym prezentowanych będzie kilkadziesiąt modeli samochodów wyprodukowanych w Rumunii.

Muzeum ma mieć docelowo powierzchnię 11 tysięcy metrów kwadratowych, na których będą prezentowane modele powstające od początku istnienia fabryki. Najstarszym modelem będzie więc Dacia 1100 produkowana od 1968 rok na licencji Renault 8. Łącznie ma się tam jednak znaleźć aż 58 modeli samochodów, a także silniki, części i prezentacje multimedialne przybliżające historię marki. Ciekawostką jest fakt, że oprócz aut produkowanych seryjnie, na wystawie będzie też można oglądać prototypy i modele koncepcyjne, np. wersje sportowe, sześciokołowe opracowywane z myślą o pracach leśnych, a także niewielkie auta miejskie. ponadto odwiedzający będą mogli zapoznać się także z najnowszymi modelami oferowanymi przez Dacię. W ramach wystawy będzie bowiem funkcjonował także salon sprzedaży, do dyspozycji gości będzie też sklep z pamiątkami i centrum konferencyjne. Całość ma kosztować w przybliżeniu ok. 8 milionów euro.

Fanów marki zmartwić może jednak fakt, że plany powstania tego typu placówki pojawiały się już parę lat temu. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że tym razem projekt zostanie zrealizowany, a okręg Argeș zyska kolejną po słynnej katedrze atrakcję turystyczną. Póki co jedyne muzeum Dacii znajduje się w Satu Mare. Jej twórcą jest George Neagra, miłośnik marki, który prezentuje modele ze swojej prywatnej kolekcji. Neagra jest bowiem prezesem stowarzyszenia “Drum Bun” zrzeszającego miłośników starych samochodów (stowarzyszenie “Drum Bun” ma też swój polski odpowiednik).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ