W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

ikea-rumunia-wycinka-drzew-france-2
Gospodarka

IKEA zamieszana w nielegalną wycinkę drzew w Rumunii?

Takie oskarżenie opublikował portal Digi24.ro, powołując się na francuską telewizję France 2. Dziennikarze tej stacji przeprowadzili bowiem śledztwo, z którego wynika że firmy współpracujące z meblarskim gigantem ścinają drzewa w obszarach chronionych. Póki co IKEA nie zajęła oficjalnego stanowiska w sprawie działań swoich partnerów. Jeden z jej przedstawicieli, który wystąpił przed kamerami, wyraził jedynie przekonanie że wszystkie działania firmy odbywają się w sposób legalny.

Śledztwo dziennikarzy z programu Cash Investigation zaczęło się od sprawdzenia danych dostawcy drewna, którego kod znajduje się na opakowaniach z meblami. Po przybyciu do Rumunii stwierdzili oni, że firma kłamie informując, że używa tylko drzew o niewielkiej średnicy. Na miejscu okazało się bowiem, że ciężarówki załadowane są ogromnymi pniami niewiadomego pochodzenia. Jest to zaś sprzeczne z polityką IKEI, która deklaruje działania w zgodzie z zasadami ochrony środowiska naturalnego. Dziennikarze spotkali się też z przedstawicielem korporacji w Szwecji. Przyznał on, że Rumuńskie lasy są piękne. Zastrzegł przy tym, że nie ma powodów do niepokoju:

– Osobiście nigdy nie odwiedziłem tego zakładu. Jeżeli drewno pochodzi z legalnego źródła, bez wyrządzania szkód społecznych, niszczenia chronionych lasów, ani nie zawierają genetycznie modyfikowanych organizmów, jesteśmy zadowoleni. To bowiem odpowiada minimalnym wymaganiom IKEI – powiedział Mikhail Tarasov, dyrektor odpowiedzialny za pozyskiwanie drewna w IKEI, w wypowiedzi dla France 2 cytowanej przez portal Digi24.

Rumuńscy aktywiści od lat zwracali uwagę na nielegalną wycinkę drzew w ich kraju, choć ich oskarżenia nie dotyczyły tej konkretnej firmy. Po nagłośnieniu sprawy przez media lokalny fanpage IKEI zapełnia się wpisami nawołującymi do odniesienia się do zaprezentowanych zarzutów. Póki co szwedzki koncern meblowy nie przedstawił jednak oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Poniżej prezentujemy materiał telewizyjny opisujący dziennikarskie śledztwo w tej sprawie (w języku francuskim):

Źródło: Digi24.ro, France 2
Fot. Digi24.ro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ