W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

mihai-eminescu-rumunia
Kultura i turystyka

Dzień Kultury Narodowej w Rumunii

Sejm Rumuński wydał w grudniu 2010 roku akta ustanawiające dzień 15 stycznia „Dniem Kultury Narodowej”. Powodem wyboru tego właśnie dnia jest fakt, że 15 stycznia urodził się najważniejszy poeta rumuński Mihai Eminescu, który według filozofa Constantina Noicy był ”herosem kultury rumuńskiej”.

W argumentacji swojego wyboru, członkowie rumuńskiego parlamentu napisali: „Dzień Kultury Narodowej będzie, w naszej wizji, nie tylko dniem do świętowania wielkiego twórcy, ale również dniem refleksji nad kulturą rumuńską tak ogólnie, jak i w kwestii projektów kulturalnych ważnych dla kraju”.

Wybór wielkiego twórcy literackiego jako twarzy tego dnia nie jest przypadkowa. W Hiszpanii „Dzień Kultury” obchodzi się w dniu śmierci Miguela de Cervantesa, w Portugalii w urodziny Luisa de Camoes, natomiast we Włoszech w dniu Dantiego we wszystkich miastach włoskie organizowane są święta publiczne, lektury jego dzieł, debaty, targi książki itd.

Od 2011 roku, pierwszym w którym Dzień Kultury Narodowej był oficjalnie obchodzony, sporo wydarzeń ma miejsce w całej Rumunii, ale również za granicą, szczególnie dzięki działaniom rumuńskich instytutów kultury. W 2017 roku wypadają 167-lecie urodzin poety. Przykład Rumunii był śledzony i podchwycony przez jej bliskiego sąsiada. Ta sama data jest świętowana w Mołdawii od 2013 roku.

Ale czym różni się Mihai Eminescu od innych poetów? Raczej nie tylko tym, że krater na najmniejszej planecie układu słonecznego – Merkurym – został nazwany jego nazwiskiem, ani, że jego wiersz „Luceafărul” (Gwiazda Wieczorna) został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najdłuższy wiersz miłosny na świecie (przy okazji – nazwę Luceafărul przyjęło w Rumunii także kilka klubów piłkarskich, np. Luceafărul Oradea).

Co Eminescu zostawił nam po swoim krótkim (miał 39 lat jak umarł ) życiu? Setki stron poezji, prozy, tekstów dramatów, tłumaczeń i  adaptacji a nawet projektów związanych z gramatyką, sanskrytem i słownikiem rymów stają się szerokim wyborem literatury oryginalnej, dydaktycznej i fantastycznej. Jego manuskrypty (46 tomów, około 14 tysięcy arkuszy) należą do Rumuńskiej Akademii od 1902, a sam poeta został wybrany pośmiertnie członkiem Akademii.

Dzieła Eminescu zostały tłumaczone na 60 języków. Jedno z pierwszych tłumaczeń, po niemiecku, było zrobione przez Królową Rumunii, Elżbietę (tworzącą pod pseudonimem Carmen Sylva), która m.in. zaprosiła go do Zamku Peleş w Sinaii, żeby wspierał jej projekty artystyczne.

UNESCO zadecydowało, że 1989 był „Rokiem Eminescu”, a później został on „poetą roku 2000”. Jeśli nie czytaliście go, polecamy „Luceafărul” (98 strof), wiersz na którym poeta pracował przez 9 i pół roku, zrobił dziesiątki jego wersji i ponad 3 tysięcy zmian.

Źrodła:
http://epochtimes-romania.com/news/eminescu-uneste-romanii-declararea-zilei-nationale-a-culturii-romane-pe-15-ianuarie—98197
http://stiri.tvr.ro/15-ianuarie-ziua-culturii-na-ionale-marcata-in-ziua-nasterii-lui-eminescu_54953.html

Opracowała: Monica Voitovici, Redaktor Naczelna w “Kulturze Rumuńskiej w Polsce”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ