W Rumunii

Pierwszy polski portal w całości poświęcony Rumunii

concurs-martisor-rumunia-pl
Kultura i turystyka

Konkurs na polskiego Mărțișora

Zbliża się wiosna, a wraz z nią Mărțișor – święto mające rzymskie korzenie. Tradycja nakazuje, aby przekazywać sobie wtedy drobne upominki – zawieszki, wstążki i inne drobiazgi. Zwykle mają one biało-czerwony kolor, co skłoniło Instytut Polski w Bukareszcie do przeprowadzenia ciekawego konkursu. Polega on na zaprojektowaniu wiosennego amuletu nawiązującego do polskiej kultury.

Konkurs ma charakter otwarty. Oznacza to, że może wziąć w nim udział każdy zainteresowany. Pula nagród wynosi 800 euro. Dodatkowo, zwycięski projekt trafi do masowej produkcji. Skąd pomysł na konkurs?

“Podobieństwo biało-czerwonych narodowych barw Polski do kolorów nitek rumuńskiego amuletu wiosennego, czyli mărțișora, to świetna okazja, aby powstał projekt ozdoby, która nawiązywałaby do polskiej kultury lub tradycji. Po niezwykle udanej pierwszej edycji konkursu na „polskiego mărțișora”, która odbyła się w 2014 roku, po raz drugi szukamy najciekawszych i najbardziej nowatorskich projektów” – czytamy na stronie organizatora.

Szczegóły konkursu można znaleźć w poniższym regulaminie.

Fot. Instytut Polski w Bukareszcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ